Піcля пpoвoкaції! Тepмінoвe звepнeння, нe cтaли мoвчaти – дocтpoкoві вибopи. Жopcткa відпoвідь – зaткнyли

Чергові парламентські вибори в Україні мають відбутися в жовтні 2023 року. Однак є низка юридичних колізій, у зв’язку з чим в інфопросторі лунають думки про можливі дочасні вибори.

Про це в авторській програмі Сергія Лещенка “Що це було?” розповіла заступниця голови фракції “Слуга народу” Євгенія Кравчук. За ї словами, усе залежить від рішення Конституційного Суду.

Народна депутатка зазначила, що колізія полягає у наявності двох суперечливих статей в Конституції. Одна вказує на те, що тривалість депутатського терміну та скликання ВРУ становить 5 років, а інша – що вибори відбуваються в останню неділю жовтня на 5 році повноважень.

“У випадку з черговими виборами, це так і відбувається – щоп’ять років. Останні вибори відбулися позачергово, влітку”, – підкреслила Кравчук.

Варто зазначити, що вперше в історії незалежної України дочасні парламентські вибори відбулися 21 липня 2019 року. Рада нового скликання почала працювати з 29 серпня.

Відповідно, якщо парламентські вибори відбудуться в жовтні 2023 року, то Верховна Рада пропрацює не 5 років, а 4 роки й кілька місяців. Втім Євгенія Кравчук переконана, що скликання триватиме стільки, скільки й належить, і дочасних виборів не буде.

Якщо народні депутати з фракції ОПЗЖ складуть свої мандати, це не призведе до дострокових виборів до Верховної Ради. У законодавстві передбачено дві умови для перезавантаження парламенту.

Про це в ефірі програми “Сьогодні День” на одному з українських телеканалів розповів політолог Олексій Буряченко, коментуючи резонансну заяву співголови фракції ОПЗЖ Юрія Бойка щодо перевиборів Ради.

“Що зміниться від того, що 40 депутатів від ОПЗЖ складуть мандати? Конституційний суд України вже відреагував на це, сказавши, що в даному випадку якщо навіть 150 депутатів складуть мандати і з них не буде членів коаліції, це ні на що не впливає. Більше того – навіть якщо депутати фракції складуть мандати, ЦВК підтягне наступних за списком. Тобто партія має не тільки скласти мандати, а ще й анулювати повністю партійний список”, – пояснив експерт.

За його словами, ініціатива ОПЗЖ “цікава, але абсолютно не корисна”.

“А якщо говорити відносно дострокових виборів, існування монобільшості… воно ж рахується не від конституційної більшості, як намагався подати нам Юрій Бойко. Такого поняття взагалі не існує в нашому законодавстві – ні в Конституції, ні в законах. Вони рахуються, по-перше, юридично в наявності депутатів. Друга причина – неможливість голосувати протягом певного терміну, тобто приймати рішення. Юридично в нас 235 чи 236 зараз в коаліції “слуг народу”… Набагато більше, ніж потрібно – 226. Є навіть ще запас. Друге питання – рішення приймаються, і це ключове. Зараз ні одної, ні іншої підстави для можливості формально підходити до питання перезавантаження парламенту, немає”, – заявив Буряченко.

Політолог зазначив, що сприймає заяву ОПЗЖ “виключно як фантазію Юрія Бойка”.

Нагадаємо, співголова фракції ОПЗЖ Юрій Бойко 17 грудня, виступаючи у Верховній Раді заявив, що учасники політсили готові здати депутатські мандати, щоб позбавити Верховну Раду конституційної більшості і ініціювати дострокові вибори.

“Наша фракція готова здати мандати, вийти з парламенту, щоб у нас не було 300 депутатів і народ України зміг обрати новий парламент”, – заявив Бойко.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.