59 xвилин тoмy! Тepмінoвe звepнeння, Аxмeтoв пpиcів – дoб’ють , 3eлeнcький нe відcтyпитьcя: зaбepyть мільяpди

Ахметов знову отримав пряме привітання від президента. Всі новини про віялові відключення електроенергії, відсутність вугілля та газу – звичайні фейки та страшилки. Зараз країна входить у зиму стабільно, незважаючи на кризу, яку Росія створила в Європі. 

При цьому олігарх Ахметов своєю пропагандою підіграє Росії. Зеленський наголосив на тому, що звук на каналах олігарха краще відключати.

Щоправда, криза у стосунках Офісу президента та найбагатшого бізнесмена України стає все більш очевидною. Схоже, у Зеленського вирішили серйозно взятися за економічні інтереси Ріната Ахметова, аби примусити останнього до миру на прийнятних владі умовах. Про це пише “Економічна правда”.

На вихідних справжній трилер розгорнувся навколо виплат боргів виробникам “зеленої” електроенергії. Їх повинно було здійснити держпідприємство “Гарантований покупець” за рахунок цільових коштів, отриманих від розміщення облігацій “Укренерго”.

Однак у Зеленського вирішили, що кошти повинні отримати не всі. Щоправда, не варто забувати і про шантаж Ахметовим влади, за що він поплатився. 

“Навіщо підсилювати ДТЕК, коли той веде проти влади інформаційну війну”, – пояснює логіку співрозмовник “Економічної правди” в Офісі президента.

Прем’єр Денис Шмигаль в п’ятницю в телефонному режимі наказав голові “Гарантованого покупця” Костянтину Петриковцю “притримати” гроші для Ахметова, однак останній ослухався та підписав платіжне доручення про пропорційний розподіл коштів між всіма гравцями, включно з ДТЕК.

За це Петриковця, якого вважають близьким до групи ДТЕК, звільнили на позачерговому засіданні Кабінету міністрів ввечері суботи.

Варто підкреслити, що на листопад 2021 року загальна сума боргу перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел перевищувала 25 млрд гривень. Тож аби розрахуватись з виробниками “зеленої” електроенергії держава не знайшла кращого способу як взяти необхідну суму в борг.

Але повернемося назад трохи. В суботу ввечері прем’єр Денис Шмигаль терміново зібрав засідання уряду з однією метою – звільнити Петриковця із займаної посади.

Сторони конфлікту озвучили дві версії події.

Сам звільнений заявив про тиск з боку Кабінету міністрів з метою примусити його здійснити виплати “зеленим”, але з одним виключенням. Гроші мали отримати усі, крім компанії Ахметова.

За даними ЕП, Петриковцю телефонував особисто Денис Шмигаль, однак перший вирішив не виконувати наказ прем’єра та підписав платіжне доручення про перерахування коштів усім ВДЕ-виробникам без виключення.

І хоча Петриковець діяв в рамках закону, гроші були заблоковані на рівні виконавця платіжного доручення. Дзвінок від влади отримав голова правління “Ощадбанку” (власником є держава, в особі Кабінету міністрів – ред.) Сергій Наумов.

Друга версія, озвучена Міністерством енергетики полягає в тому, що Петриковця звільнили за непрофесіоналізм та дії, які могли призвести до завдання збитків державному підприємству.

Тут йдеться про історію, яка трапилася ще влітку цього року. Наприкінці липня “Гарантований покупець” продав великий обсяг електроенергії перед підвищенням “прайс кепів” (цінові обмеження на ринку електроенергії — редакція).

На аукціоні державне підприємство продало 829,8 тис. МВт-год на період вересень-грудень за ціною 1500 грн за МВт-год.

“В реальності ця електроенергія на ринку коштувала на 50% дорожче. Тобто, насправді держпідприємство могло отримати на 600 мільйонів гривень більше”, – каже голова парламентського комітету з ПЕК Андрій Герус.

Про плани підвищити “прайс кепи” говорили на антикризовому енергетичному штабі влітку і Петриковець просто не міг цього не знати. Однак аукціон провів і збитки від цієї угоди у підсумку оцінюються в сотні мільйонів гривень.

Близько 70% обсягів проданої за низькими цінами електроенергії купили два трейдери: “Д. Трейдінг” Ріната Ахметова та “Юнайтед Енерджі” Ігоря Коломойського.

Також варто зазначити, що вже була одна спроба зняти Петриковця саме за історію з продажем електроенергії трейдерам Коломойського та Ахметова через парламентський запит до президента Зеленського, але тоді нічого не вийшло, адже багато депутатів лобіюють інтереси саме цих олігархів.

За даними ЕП, “Гарантований покупець” розрахувався з усіма виробниками, крім ДТЕКу, як з самого початку і планували в Офісі президента.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *