3вepшилocя! Beликий дeнь – їдe дoдoмy, тepмінoвий бopт: 3eлeнcький cвяткyє – нaшa пepeмoгa

Володимир Зеленський привітав постанову суду Амстердама про повернення в Україну “скіфського золота”. Президент наголосив, що згодом нам вдасться і деокупувати Крим. Про це Володимир Зеленський написав на свїй сторінці у Твіттері.

Глава держави зазначив, що це була довгоочікувана перемога. Він подякував суду за справедливе рішення, а командам Мін’юсту, МЗС і Мінкульту за результат.

“”Скіфське золото” повернеться до України. Ми завжди повертаємо своє. Спочатку повернемо “скіфське золото”, а потім і Крим”, – підкрелислив Володимир Зеленський.

Апеляційний суд Амстердама оголосив рішення у справі про приналежність “скіфського золота” – колекції археологічних об’єктів, яка вже восьмий рік перебуває в Нідерландах. Її повернуть Україні.

“Музей Алларда Пірсона (APM) має передати так звані кримські скарби державі Україна”, – йдеться у вердикті.

Вирішальне засідання у цій справі відбулося ще у квітні, але рішення оголосили тільки зараз.

Мова йде про колекцію з кримських музеїв, які вивезли на виставку ще до анексії Росією півострова.

“Хоча експонати музею походять із Криму і в цьому сенсі також можуть розглядатися як спадщина Криму, вони є частиною культурної спадщини України”, – йдеться у повідомленні суду.

У рішенні вказали, що музейні експонати передадуть до Державного історичного музею України в Києві “до стабілізації ситуації в Криму”. Там назвали це тимчасовим заходом.

У грудні 2016 року суд першої інстанції – окружний суд Амстердама – ухвалив рішення повернути “скіфське золото” Україні.

Суто бюрократична, на перший погляд, суперечка між музеями та міністерствами різних країн за ці роки перетворилася на запеклу політичну баталію за участі найвищих державних посадовців України та Росії.

Але навіть це рішення може стати не останнім в епопеї “скіфського золота”.

Переможена сторона напевно оскаржить його в касаційній інстанції – Верховному суді Нідерландів. Російські ЗМІ припускали, що розгляд справи в цьому суді може затягнути процес ще приблизно на два роки.

Однак, як відзначають співрозмовники ВВС, згідно з нормами голландського права судове рішення починає діяти після рішення апеляційного суду.

Тому теоретично можливий варіант, при якому “скіфське золото” залишить Амстердам вже впродовж найближчих місяців.

Почалася ця історія влітку 2013 року, коли з експонатів київського Музею історичних цінностей та ще чотирьох музеїв, розташованих у Криму, сформували колекцію з 584 експонатів (понад дві тисячі предметів) вартістю близько мільйона євро.

Так з’явилася виставка “Крим – золото і таємниці Чорного моря”. Значно пізніше її назвуть “скіфським золотом” – що не зовсім коректно, оскільки далеко не всі експонати колекції мають стосунок до скіфів, і поготів не всі є золотими: велика її частина – це бронзові, керамічні й навіть дерев’яні вироби.

В рамках рутинної міжнародної культурної співпраці в липні 2013 року колекція виїхала у німецький Бонн. Там, у Рейнському крайовому музеї, виставка пережила початок українського Євромайдану і зустріла новий, 2014 рік.

Після подій лютого 2014 року, коли Крим окупувала Росія, Україна звернулася до голандських судових інстанцій, закликавши не допустити повернення прикрас на окупований півострів.

Окружний суд Амстердама 14 грудня 2016 року ухвалив рішення про те, що експонати кримських музеїв мають бути повернуті в Україну. Рішення біло ухвалене на основі конвенції ЮНЕСКО, згідно з якою художні цінності мають бути повернуті суверенній державі, що надала їх для тимчасової експозиції.

28 березня 2017 року Апеляційний суд Амстердама отримав від представників кримських музеїв апеляцію на це рішення суду.

Доки тривала судова тяганина, скіфське золото зберігалося в музеї Алларда Пірсона в Амстердамі.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *